Blog

3.5. 2019 Kouzelná zahrada

Před třemi lety jsem téměř ve stejný den na Umělcově cestě vytvořila tak jako každý účastník tohoto kurzu kreativity plátěnou tašku se záměrem, co chci, aby se v průběhu 12 týdnů dělo, kam nasměruji svoji pozornost umělkyně. Byl to nápis Kouzelná zahrada a víc nebylo třeba. Věděla jsem, co to znamená. Nosila jsem v sobě příběh malé stromové elfky a několik let o ní vyprávěla svojí dcerce večer před usnutím. Vlastně příběh postupně vznikal díky vyprávění, Natálčině zvědavosti a mojí fantazii. Občas o sobě s úsměvem říkám, že jsem továrna na nápady. Děkuji za to. „Lusk“ a mám příběh, báseň, imaginaci… Někdy je to galimatyáš, ale – haleluja – je ho třeba, aby se pak podařil návrh, projekt, prezentace, kniha.

Jsem šťastná, že právě příběh Týninky a jejího kamaráda Crepina se podařilo dokončit; tři roky jsou tak akorát, aby ti dva přišli mezi nás i s půvabnými ilustracemi od Kateřiny Kofroňové. Vítám je mezi námi a těším se, že vám jejich kouzelné dobrodružství dá prostor pro příjemné zasnění se, pro chuť cestovat a objevovat i jiné světy a dimenze.

K tomu jsou určené i kapitoly s imaginacemi: můžete zakořenit jako strom, proletět se s větrnou peřinou anebo najít svoji šťastnou hvězdu. Kdo by ji nechtěl mít, že?

Přeji těm dvěma, ať jim tady na Zemi září šťastná hvězda i zvědavé oči dětí. Odkud je poletuška Crepin a proč k nám přišla se dozvíte na křtu 24. 5. 2019, v 15.00 v Luxoru a možná i více napoví jeho láska k palačinkám.

Závěrem něco málo k imaginacím. 
Co imaginace vlastně je a kčemu je dobrá? Imaginace je schopnost člověka představovat si různé obrazy, vzpomínky nebo i nové situace. Já například schopnost představivosti využívám čím dál častěji ve své práci s lidmi – v kurzech, v terapii, meditaci, józe, na divadle. 

Možná jste již někde četli, že síla představivosti je větší než síla vůle. Ano, je to tak. Znáte to, kolik myšlenek a pochybností, které často vyvolávají strach a nespokojenost, si během dne vytvoříme…. Není to příjemné a hlavně to může roztočit negativní „kolotoč“ dalších myšlenek, pocitů, emocí. Co s tím? Pracovat se svojí představivostí je jedna z možností, jak změnit způsob myšlení, jak rozvíjet fantazii a kreativní životní postoj, a změnit tak linearitu negativního vidění věcí a situací. Je to úžasná možnost jak tvořit obrazy dobrého místa a pomocníků, která je v každém z nás. Pokud jí nedáme poněkud nedůvěryhodnou nálepku „ezoterika“, můžeme ji rozvíjet jako svoji vnitřní moudrost, probudit ji v sobě jako sebeléčebný proces. Cestou k sobě tak můžeme objevit bohatství v nás skryté, prostor nekonečných možností – naši kouzelnou zahradu.